Renault – bezpieczeństwo drogowe dla wszystkich

Grupa Renault, przy wsparciu własnej fundacji i stowarzyszenia Prévention Routière (Stowarzyszenie na rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym), postanowiła stworzyć stronę internetową www.road4us.org, aby zwrócić uwagę na zagrożenia i właściwe zachowanie na drodze.

Wyjątkowa inicjatywa w odpowiedzi na niepokojące statystyki

Zgodnie z raportem 2018 Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 5 do 29 lat. Na świecie rocznie ginie w wypadkach 1,35 mln osób, czyli jedna co 24 sekundy.

Partnerzy projektu już wcześniej pracowali nad badaniem głównych przyczyn wypadków i niebezpiecznych zachowań na drodze, aby podjąć konkretne działania w walce z tym problemem. Inicjatywa wykorzystuje badania WHO, które umożliwiły partnerom sformułowanie zaleceń dotyczących zapobiegania podstawowym zagrożeniom: alkohol, kaski, pasy bezpieczeństwa, narkotyki, motory, piesi, pomoc, telefony komórkowe, rowery, widoczność, prędkość itd.

Uniwersalna, przyjazna i bezpłatna

Unikatowa na skalę światową strona Road4us ma być prosta w obsłudze i dostępna dla wszystkich użytkowników dróg, pieszych i kierowców, niezależnie od ich kręgu kulturowego, wieku czy wykształcenia. Z tą myślą opracowano proste ikonki, które przemawiają do każdego, bez tekstu i konotacji kulturowych. Z obrazków, które można bezpłatnie pobrać, mogą także korzystać nauczyciele, wykładowcy czy stowarzyszenia na potrzeby edukacyjne.

Strona jest dostępna w siedmiu wersjach językowych: francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, chińskiej, arabskiej i hindi.

Strona Road4us została przetestowana na różnych grupach odbiorców i będzie rozwijana z uwzględnieniem opinii użytkowników. Internauci mogą oceniać poszczególne ikonki i proponować poprawki, aby strona lepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników dróg, a przesłanie było bardziej zrozumiałe.

Więcej o działaniach Grupy Renault na rzecz zapobiegania wypadkom i bezpieczeństwa drogowego:

Notre vision de la sécurité routière

Sécurité routière : Avez-vous confiance en la mobilité de demain?

Źródło: Renault