Toyota Yaris będzie produkowana w czeskim Kolinie

Japońska marka oficjalnie potwierdziła plany dotyczące fabryki TPCA w czeskim Kolinie. Od stycznia 2021 r. Toyota stanie się jej jedynym właścicielem, ale nadal będzie produkować samochody marki Peugeot i Citroën.

– Yaris będzie produkowany równolegle z modelami Toyota Aygo, Citroën C1 i Peugeot 108. Po przejęciu fabryki przez Toyotę nadal będą tutaj produkowane modele francuskich marek – powiedział rzecznik prasowy TPCA Tomáš Paroubek.

Nie jest jeszcze znany dokładny harmonogram inwestycji związanych z poszerzeniem gamy produktowej. Wiadomo natomiast, że z taśmy będą zjeżdżały auta z silnikami benzynowymi i napędem hybrydowym. Dotychczas Toyota Yaris produkowana była we francuskim Valenciennes.

Produkcja drugiego modelu Toyoty w Kolinie oznacza dla załogi stabilizację. Należy dodać, iż nadal Yaris będzie równolegle produkowany w fabryce Toyota Motor Manufacturing France.

– Wraz z nowym modelem do TPCA przyjdą nowe technologie, włącznie z modularną platformą TNGA (Toyota New Global Architecture) i technologie hybrydowe. Zwiększona zostanie także proukcja fabryki w Kolinie – powiedział Johan van Zyl, prezydent i dyrektor wykonawczy Toyota Motor Europe.

TPCA jest obecnie spółką guupy PSA i Toyoty. Od 2005 roku produkuje małe kompaktowe modele – Toyota Aygo, Peugeot 108 i Citroën C1. W listopadzie 2018 roku obaj partnerzy poinformowali, że od 1 stycznia 2021 r. spółkę przejmie Toyota, ale nadal kontynuowana będzie współpraca w produkcji samochodów wszystkich trzech marek.

Obecnie w TPCA zatrudnionych jest 2400 pracowników, a firma nalezy do najwiekszych eksporterów w Czekiej Republice. W 2019 roku sprzedano 210 121 aut.

Źródło: TPCA