Turcja zapowiada produkcję własnego auta elektrycznego

Zapowiadana jest kolejna próba realizacji projektu auta stworzonego i produkowanego w Turcji. Jeden z prototypów zaprezentował osobiście prezydent Recep Tayyip Erdogan, który uważa, że turecka marka mogłaby w ten sposób ukazać siłę ekonomicznego rozwoju kraju.

Aktualnie w Turcji produkowanych jest 1,6 mln aut rocznie. Swoje fabryki mają: Ford, FCA, Renault, Toyota i Hyundai. Nie ma jednak wśród nich rodzimej marki. W październiku 2019 r. ogłoszono realizację projektu mającego na celu doprowadzenie do produkcji seryjnej aut z napędem elektrycznym. Z pomocą państwa ma w mieście Bursa powstać nowa fabryka, która planuje rocznie produkować 175 tys. aut z napędem elektrycznym. Nowa fabryka ma zatrudniać docelowo 4 tys. osób i produkować 5 modeli. Już teraz turecki rząd zapowiedział, że do 2035 roku zakupi przynajmniej 30 tys. takich aut.

Projekt ma realizować konsorcjum TOGG, ktore założyło pięć grup przemysłowych: Anadolu Group, BMC, Kok, operator telefonii komórkowej Turkcell i firma Zorlu Holding, do której należy producent telewizorów Vestel. Konsorcjum TOGG kieruje Mehmet Gürcan Karakaş, który ma doświadczenie z producenta komponentów motoryzacyjnych Bosch. Dyrektorem zarządzającym został Sergio Rocha, wcześniej pracujący w południowokoreańskiej dywizji General Motors.