Starsze auta płacą mniej za OC – raport twórców Yanosika

Czy od rocznika auta może zależeć cena OC? Droższe ubezpieczenie płacą właściciele starych czy nowych samochodów? Oto zestawienie, które przedstawia koszty ubezpieczeń komunikacyjnych w zależności od roku produkcji pojazdu.

Aplikacja Yanosik informuje swoich użytkowników o bieżącej sytuacji na drodze. Jednak to nie jedyna jej funkcja. Od listopada 2019 roku po zeskanowaniu dowodu rejestracyjnego auta, kierowcy mogą sprawdzić oferty ubezpieczeń komunikacyjnych u różnych ubezpieczycieli i porównać ich ceny oraz zakres. Dzięki takiej bazie mamy możliwość analizy kosztów OC pod względem różnych czynników – komentuje Joanna Suslo, Yanosik.

Jak wiadomo na cenę OC ma wpływ wiele aspektów: wcześniejszej szkodowości, wieku kierowcy czy od stylu jazdy, który jest najnowszym trendem w branży ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak się okazuje, koszty ubezpieczeń OC są także zależne od wieku auta.

– Podczas porównywania cen OC zauważyliśmy pewne tendencje, które przekładają się na rok produkcji auta.Aby wyniki były miarodajne, określenie kosztów zostało pokazane w formie mediany –dodaje Joanna Suslo, Yanosik.

Jakie są zatem wyniki badań specjalistów z systemu Yanosik?

Stare i nowe auta mają tańsze OC?

Jak wynika z analizy na tańsze OC najczęściej mogą liczyć właściciele samochodów starych z rokiem produkcji poniżej 1995 r. Mediana cen OC dla aut, które mają więcej niż 24 lata waha się w okolicach 500 zł.  Dobre cenowo warunki ubezpieczenia mogą również otrzymać kierowcy będący w posiadaniu nowych aut: maksymalnie 3-letnich. Mediana poszczególnych roczników oscyluje w okolicach 600 zł. Najdrożej za ubezpieczenie komunikacyjne przychodzi zapłacić kierowcom, których samochody zostały wyprodukowane w latach 1999 – 2011. Mediana cen w tym zakresie nie spada poniżej 700 zł.

Źródło: Yanosik