Nokian Tyres – torby na opony z biomateriału i etykietą „I’m Green”

Nokian Tyres zamienia dotychczasowe torby na opony na rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku. Produkowanie toreb wykonanych częściowo z biomateriałów pomaga o 75% zmniejszyć poziom emisji dwutlenku węgla w porównaniu do toreb wytworzonych z czystego lub przetworzonego plastiku.

“Nasza grupa chce stać się pionierem branży w obszarze ekologii i wziąć pod lupę wszystkie kwestie związane z cyklem życia opony na różnych etapach – od surowców i procesu produkcji, po właściwe przetwarzanie opon. Produkcja toreb na opony z materiałów przyjaznych środowisku to część naszej wizji” – mówi Marko Mäkelä, dyrektor ds. sprzedaży Nokian Tyres w Finlandii.

Każdego roku w Finlandii i Norwegii do produkcji toreb na opony Nokian Tyres zużywa się około 40 000 kg plastiku. Proces wytwarzania nowych toreb z ekologicznego polietylenu i LDPE generuje 20,02 ton dwutlenku węgla. W przypadku produkcji toreb z czystego plastiku ta wartość osiąga poziom 88 ton, a plastiku pozyskanego na drodze recyklingu – 44 tony.

Oznaczenie “I’m Green” dla surowców bardziej przyjaznych środowisku

Niższy poziom emisji generowanych w procesie produkcji toreb wynika z zastosowania na szerszą skalę etylenu na bazie trzciny cukrowej. W fazie wzrostu trzcina cukrowa absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery, a co za tym idzie obniża ostateczny poziom emisji generowanych w trakcie produkcji toreb.

Torby na opony uzyskały odznakę “I’m Green” ze względu na ich ekologicznych charakter. Nokian Tyres to pierwszy producent opon na świecie, który oferuje torby z tym oznaczeniem.

Znak “I’m Green” to własność Braskem, przedsiębiorstwa z branży petrochemicznej. Jego wykorzystanie jest ściśle kontrolowane i regulowane. Aby otrzymać odznaczenie, ponad 50% surowców wykorzystanych w procesie produkcji danego towaru musi stanowić ekologiczny polietylen. W składzie toreb wykorzystywanych przez Nokian Tyres ten materiał stanowi 55 procent wszystkich surowców.

Źródło: Nokian Tyres