AAA Auto – za trzy lata otworzy się rynek elektrycznych aut używanych

Według ekspertów AAA AUTO, lidera rynku aut używanych w Europie Środkowej, rynek wtórny dla samochodów elektrycznych w Polsce otworzy się najszybciej za trzy lata. Decydujący wpływ na to będzie miała ustawa o elektromobilności, która zacznie obowiązywać od początku 2020 roku floty w sektorze publicznym, nakładająca na nie obowiązek posiadania co najmniej 10 proc. samochodów z napędem elektrycznym.

„Obecnie nie istnieje rynek elektrycznych aut używanych, ale szacuję, że zacznie otwierać się za około trzy lata. Ustawa o elektromobilności oraz planowane zachęty finansowe państwa skierowane do sektora publicznego oraz kierowców spowodują, że po dwóch, trzech latach na rynku wtórnym, będzie coraz większy wybór aut elektrycznych. W AAA AUTO już do tego się przygotowujemy we wszystkich krajach, w których jesteśmy obecni. Kluczowy będzie segment firmy odpowiedzialny za skup aut, dla którego musimy zatrudnić lub przeszkolić specjalistów zdolnych do oceny stanu technicznego aut elektrycznych, a przede wszystkim kondycji baterii, determinującej cenę auta. W naszej firmie funkcjonuje już oddział z segmentem używanych pojazdów napędzanych alternatywnymi paliwami. Mieści się w Pradze i ma w ofercie kilkadziesiąt aut, w tym elektrycznych, które w razie potrzeby mogą zostać przetransportowane do innych miast lub krajów“ – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Wkrótce mechanicy samochodowi będą musieli stać się ekspertami w zakresie techniki komputerowej oraz elektryki, ponieważ wymiana lub naprawa baterii samochodowych jest niebezpieczna z powodu wysokiego napięcia. Istnieje ponadto ryzyko pożaru i związanych z nim ponadprzeciętnych trudności, o czym świadczy niedawny wypadek samochodowy w Austrii, po którym spalona Tesla musiała zostać umieszczona przez strażaków w specjalnie dostarczonym, olbrzymim kontenerze wypełnionym wodą, w celu schłodzenia resztek pojazdu i baterii, wydzielających toksyczne substancje. Tym wyzwaniom będą musieli sprostać wszyscy uczestnicy nowego segmentu rynku.

Nissan zaprasza do udziału w projekcie #DrawDrawDraw

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych po polskich drogach jeździ 7.884 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z których 4.701 stanowią pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (3.183).

Z kolei, według danych AAA AUTO od początku 2019 roku w Polsce pojawiło się ponad 12.000 ofert sprzedaży aut hybrydowych, co stanowiło 0,5 proc. całkowitej liczby ofert sprzedaży samochodów używanych ze wszystkimi typami silników. O 52 proc. zwiększyła się liczba używanych aut hybrydowych oferowanych na sprzedaż w 2018 roku w stosunku do 2017 roku. Z raportu AAA AUTO wynika, że w ubiegłym roku Polacy wystawili na sprzedaż 6.057 używanych hybryd, a w 2017 roku 3.988.

Mediana ceny używanego samochodu hybrydowego w okresie 01-09.2019 r: 79.900 zł

Mediana przebiegu używanego samochodu hybrydowego w okresie 01-09.2019 r: 58.241 km

Mediana rocznika produkcji używanego samochodu hybrydowego w okresie 01-09.2019 r: 2,6 lat

Źródło: AAA Auto