LEGO Group stworzył z klocków kultowego Nissana GT-R NISMO

Od momentu powstania koła LEGO w 1962 roku samochody są głównym elementem tysięcy zestawów LEGO, uwielbianych przez miliony dzieci na całym świecie. Grupa LEGO i Nissan zaprezentowały model będący hołdem dla jednego z najbardziej kultowych japońskich samochodów – Nissana GT‑R NISMO. To pierwszy przypadek współpracy pomiędzy LEGO a japońskim producentem samochodów.

Prezentacja modelu LEGO odbyła się 25 listopada w globalnej centrali Nissana w Jokohamie, z udziałem dyrektora generalnego Grupy LEGO Nielsa B. Christiansena oraz Asako Hoshino, wiceprezes firmy Nissan.

Niels B. Christiansen powiedział: „Mamy nadzieję, że nowy model zapewni nie tylko mnóstwo wspaniałych wrażeń i radości z budowania, ale także zainspiruje dzieci do zainteresowania się inżynierią oraz tym, jak powstają produkty «w prawdziwym życiu». Podobnie jak inżynierowie, którzy przez dziesięciolecia doskonalili konstrukcję i osiągi tego samochodu, dzieci będą go budować, demontować i składać od nowa, rozwijając tak ważne zdolności, jak kreatywność, upór, umiejętność rozwiązywania problemów i krytyczne myślenie. Inspirowanie ich jako przyszłych budowniczych jest naszą misją”.

Nissan zaprasza do udziału w projekcie #DrawDrawDraw

Asako Hoshino powiedziała: „Nissan GT‑R i marka LEGO są znane na całym świecie i uwielbiane przez fanów w każdym wieku. Jesteśmy zaszczyceni, że jako pierwszy japoński producent nawiązaliśmy współpracę z Grupą LEGO. Wielu klientów Nissana pasjonuje się motoryzacją od czasów, gdy jeszcze jako dzieci budowali samochodziki z klocków LEGO. Dzisiaj każdy może być takumi – wyspecjalizowanym rzemieślnikiem, który montuje Nissany GT‑R. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na uczczenie przypadającego w tym roku 50‑lecia modelu GT‑R niż udostępnienie go fanom Nissana i LEGO z całego świata!”.

Kultowe tylne światła odtworzone z klocków

Zestaw LEGO Speed Champions Nissan GT-R NISMO będzie dostępny na całym świecie od stycznia 2020 r. To jeden z pierwszych zestawów tematycznych 2020 Speed Champions, które będą o 25% większe niż kolekcje z poprzednich lat. Model GT‑R NISMO, złożony z 298 elementów LEGO, odzwierciedla oryginalne i misterne detale prawdziwego samochodu w relatywnie małej skali klocków LEGO. Dla Chrisa Stampa, szefa projektantów LEGO, było to interesujące wyzwanie.

Do kolekcji LEGO Speed Champions zawsze staramy się włączać nowe rodzaje samochodów wyścigowych. Gdy zainteresowaliśmy się driftem i wyścigami, bijący rekordy Nissan GT‑R, a zwłaszcza nowy GT‑R NISMO, znalazły się na szczycie naszej listy życzeń. Zawsze bardzo dbamy o realizm, dlatego mnóstwo czasu poświęciliśmy na zbadanie różnych technik budowy, które pozwoliłyby na poprawne odwzorowanie tylnych świateł jako jednego z najbardziej rozpoznawalnych detali samochodu. Jestem naprawdę bardzo zadowolony z efektu!”.

Hiroshi Tamuragłówny specjalista ds. produktu GT‑R w firmie Nissan, nieoficjalnie znany jako „Pan GT‑R” – osobiście zatwierdził wersję samochodu w LEGO-skali: „GT‑R jest częścią mojego życia odkąd skończyłem 10 lat. Praca w Grupą LEGO obudziła we mnie 10‑latka i pozwoliła na nowo odkryć to, co sprawia, że GT‑R jest dla mnie tak szczególnym modelem. To zadziwiające, jak bardzo dbałość Grupy LEGO o detale przypomina mi pracę naszych własnych rzemieślników”.

Na prezentacji zestawu LEGO Speed Champions Nissan GT-R NISMO można było obejrzeć także Nissana GT‑R NISMO z roku modelowego 2020. Dostępny już teraz, najbardziej ekstremalny GT‑R o najlepszych osiągach w dotychczasowej historii modelu, wyróżnia się zderzakami, dachem, pokrywą bagażnika oraz tylnym spojlerem wykonanymi z włókna węglowego. Z tego samego materiału wykonane są przednie błotniki z żebrowanymi wlotami powietrza. Samochód ma również nowe koła i opony, zawieszenie i przekładnię o zmienionej charakterystyce, karbonowe hamulce Brembo i nowe turbosprężarki.

Ciekawostki: Prawdziwy Nissan GT‑R NISMO 2020 a LEGO® Nissan GT-R NISMO

 Nissan GT-R NISMOLEGO® Nissan GT-R NISMO
Czas projektowania
i rozwoju modelu
Ponad 10 latOkoło 12 miesięcy
CzęściPonad 90 000298
Czas montażuOk. 8 godzin (sam pojazd) plus dodatkowe godziny na montaż silnika przez mistrza takumi*Biegły użytkownik kloców LEGO®: 20 minut
Przeciętny użytkownik kloców LEGO®: 1 godzina
Prędkość maksymalna315+ km/h**Napęd ręczny
Przekładnia6‑biegowa, dwusprzęgłowa1 bieg do przodu, 1 bieg wsteczny
Masa1720 kg193 g
Instrukcja montażuNie dołączonaW zestawie
PaliwoBenzyna premiumKreatywność
Zasięg 550+ km***Nieograniczony
Liczba godzin radościNieskończonaNieskończona

Zestaw LEGO Speed Champions Nissan GT-R NISMO będzie dostępny na całym świecie od stycznia 2020 r. jako część kolekcji LEGO Speed Champions. Nowością w kolekcji na 2020 rok jest to, że repliki LEGO Speed Champions będą o 25% większe i bardziej realistyczne niż dotychczas, co ułatwi budowanie miniaturowych wersji najsłynniejszych samochodów i wyobrażenie sobie, że samemu zasiada się za kierownicą.

Źródło: Nissan