Ford Mustang Lithium zasilany systemem akumulatorów Webasto

Znana głównie z systemów ogrzewania postojowego, niemiecka firma Webasto jest również jednym z największych na świecie dostawców systemów akumulatorowych do samochodów elektrycznych. Dobrym przykładem jej osiągnięć jest, wyposażony w 800-woltowy system akumulatorów Webasto, zdolnych wytworzyć moc 1 Megawata, Ford Mustang Lithium napędzany 900-konnym silnikiem elektrycznym, zaprezentowany na targach SEMA 2019 w Las Vegas.

Systemy i rozwiązania, zaprojektowane i dostarczane przez Webasto, są stosowane zarówno w samochodach osobowych, jak również ciężarowych i specjalnych, np. kempingowych. Tym razem niemiecki koncern pochwalił się supersportowym samochodem o niesamowitych osiągach.

Prezentowany na tegorocznym salonie samochodowym SEMA w Las Vegas, elektryczny Ford Mustang Lithium jest efektem owocnej współpracy koncernów Ford i Webasto. Samochód dysponuje elektrycznym silnikiem, osiągającym maksymalny moment obrotowy 1000 Nm oraz wspomnianą już na wstępie moc 900 KM.

Zasilany systemem akumulatorów Webasto

Tak mocny, elektryczny napęd, wymaga równie efektywnego i mocnego zasilania. I właśnie za tę cześć projektu odpowiadają niemieccy inżynierowie. Co ciekawe, choć silnik elektryczny może pracować bez pośrednictwa skrzyni biegów, w prezentowanym w Las Vegas Mustangu zastosowano 6-biegową skrzynię manualną.

Gale Halderman – nie żyje projektant pierwszego Forda Mustanga

Ford zapowiedział już dalszy rozwój gamy pojazdów elektrycznych. W planach jest wprowadzenie na rynek inspirowanego Mustangiem elektrycznego SUVa, a także pickupów F-150 z napędem hybrydowym i w pełni elektrycznym. Do 2022 roku Ford zainwestuje w rozwój tego rodzaju napędów aż 11,5 mln dolarów.

Teraz podjął współpracę z Webasto, by zaprezentować Mustanga z w pełni elektrycznym napędem. Większość miejsca pod maską zajął potężny 800-woltowy pakiet litowych akumulatorów trakcyjnych, zdolny wygenerować 1 MW energii elektrycznej i napędzać mocarny, dwuwirnikowy silnik elektryczny. Pakiet akumulatorów umieszczono w lekkiej, sygnowanej napisem i logo Webasto, obudowie z poliwęglanu.

Potęga elektrycznego napędu

Moc trafia do 20-calowych kół tylnej osi za pośrednictwem mechanizmu różnicowego Torsen Super 8.8 o ograniczonym poślizgu. Ford pomaga kierowcy w zarządzaniu tym zelektryfikowanym napędem za pośrednictwem czterech trybów jazdy, odpowiednio dawkujących i ograniczających moment obrotowy. Ich wyboru można dokonywać za pośrednictwem 10,4-calowego, dotykowego ekranu.

Zawieszenie obniżono o 2,5 cm, a masę auta zredukowano, stosując specjalnie zaprojektowane dla tego modelu elementy z włókna węglowego, dodając pakiet Ford Performance Track Handling Pack, tylny dyfuzor i hamulce Brembo z sześciotłoczkowymi zaciskami, pochodzące z modelu Shelby GT350R.

Powstały we współpracy z Webasto, prototypowy Ford Mustang jest pokazem możliwości nowych, elektrycznych napędów. Szczegółowe osiągi tego modelu, jak prędkość maksymalna czy przyspieszenie do setki nie są jeszcze znane – ale Ford zapewnia, że auto ma oszałamiające przyspieszenie na dystansie ćwierć mili.

Nie tylko akumulatory

Na tym nie koniec współpracy z Webasto, ponieważ Mustang Lithium korzysta z szybkiej stacji ładowania TurboDX oraz przenośnej ładowarki TurboCord. Ten model jest poligonem doświadczalnym dla technologii zarządzania akumulatorami i temperaturą, które Ford i Webasto zamierzają wspólnie wprowadzić na rynek.

Dodajmy, że najnowsza propozycja w gamie produktów Webasto to modułowy zestaw akumulatorów CV Standard Battery, będący odpowiedzią na wymagania rynku zelektryfikowanych pojazdów. Posługując się CV Standard Battery jako podstawą, każdy producent samochodów może stworzyć indywidualnie dopasowany system baterii, korzystając z atrakcyjnych warunków współpracy i wysokiej jakości Webasto.

Oferta jest dostępna nawet przy niewielkich zamówieniach, co odpowiada na potrzeby rozwijającego się rynku pojazdów elektrycznych – zarówno osobowych, jak i przeznaczonych dla ciężkiego lub publicznego transportu – czego przykładem może być, zaprezentowany na tegorocznych targach Busworld w Brukseli, zasilany modułem elektrycznych baterii Webasto autobus.

Modułowy system baterii

Firma Webasto jest jednym ze 100 największych dostawców w branży motoryzacyjnej. Zaledwie dwa lata temu prezentowała na targach IAA w Hanowerze elastyczny system akumulatorów do pojazdów użytkowych. Dziś mamy już praktyczne przykłady jego stosowania. Ponieważ można go skalować- sprawdza się zarówno w autach osobowych, jak również autobusach i ciężarówkach. Jego największą zaletą jest modułowa konstrukcja. Dzięki zastosowaniu standaryzowanych modułów, zmniejszono koszty i czas procesu opracowywania produktu.

Modułowa konstrukcja umożliwia zamawianie nawet niewielkiej liczby systemów akumulatorowych o znanej jakości Webasto, indywidualne i elastyczne dostosowywanie ich do bieżących oczekiwań klienta. Poszczególne ogniwa można ze sobą łączyć w systemie plug&play. Stąd brak konieczności wykonywania skomplikowanych projektów i pełna elastyczność zastosowań we wszystkich rodzajach pojazdów. Interfejs VIB pozwala na proste łączenie systemu akumulatorów oraz jego łatwą konfigurację. Baterie o pojemności 35 kWh każda, można łączyć w zestawy po 8 sztuk. 

Inteligentne ładowarki

Oprócz najnowszych, przeznaczonych do zastosowań domowych ładowarek Webasto Pure i Turbo DX, w ofercie firmy są również komunikujące się ze sobą ładowarki Webasto Live, które można łączyć we wspólną sieć i efektywnie zarządzać energią. Inteligentna stacja ładująca Webasto Live może się komunikować przez sieć komórkową i można ją kontrolować za pomocą aplikacji Webasto. Wykorzystanie sieci LAN i WLAN, umożliwia połączenie ze sobą kilku urządzeń Webasto Live lub ich integrację z istniejącymi sieciami.

Stacja ładująca Webasto Live, oprócz uwierzytelniania za pośrednictwem karty RFID lub smartfona, umożliwia aktywację procesów ładowania w systemie Plug & Charge. Mobilna aplikacja pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym procesu ładowania, pobieranie danych i optymalizację ładowania pod względem kosztów. Urządzenie jest dostępne z kablem o długości 4,5 m lub 7 m oraz złączem typu 2 oraz ma skalowaną wydajność ładowania od 3,7 kW do 22 kW. To produkt przeznaczony nie tylko dla klientów końcowych, ale również producentów samochodów i klientów instytucjonalnych, posiadających własne floty pojazdów. 

Nagrzewnice do samochodów elektrycznych

Mając wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu elektronicznych urządzeń, zarządzających temperaturą, Webasto oferuje również wysokowydajne, systemowe rozwiązania dla potrzeb rozwijającej się elektromobilności, w tym elektryczne systemy ogrzewania – wysokonapięciowe nagrzewnice High Voltage Heaters, charakteryzujące się niską emisją hałasu i długą żywotnością. Ich kompaktowy rozmiar i niewielka waga ułatwiają ich montaż, nawet w bardzo ograniczonych przestrzeniach.

Ford Mustang Lithium zasilany systemem akumulatorów Webasto

Wraz z nagrzewnicą wysokonapięciową (HVH), seria produktów Webasto to również wydajny system ogrzewania dla ciężarówek i autobusów z napędem hybrydowym i elektrycznym. Zapewnia w ich wnętrzu odpowiednią temperaturę, a jednocześnie dba o termiczne zarządzanie pracą akumulatora, gwarantując jego pełną sprawność. Urządzenie przetwarza w ciepło zmagazynowaną energię elektryczną z niemal zerową stratą i ponad 95-procentową wydajnością.

Ważący zaledwie 2,7 kg HVH jest lżejszy i bardziej kompaktowy od konkurencyjnych, elektrycznych systemów grzewczych. Wysokonapięciowe nagrzewnice Webasto są oferowane w wersjach o mocy cieplnej od 5,7 do 10 kW i przystosowane do zasilania prądem o napięciu od 250 do 870 V.

Źródło: WEBASTO