Lancia – upadająca marka, która więcej sprzedaje niż Alfa Romeo

Włosi są miłośnikami prawdziwych i rodzimych marek z tradycjami. Lancia, która już kilka lat temu miała przestać istnieć, wciąż odnosi rynkowe sukcesy i ma lepsze wyniki, niż „pompowana” marka Alfa Romeo.

Jeszcze w połowie minionego stulecia Lancia należała do przedstawicieli producentów będących przykładem najnowocześniejszych rozwiązań i produkujących cenione wśród użytkowników samochodu. Jednak wraz z powstaniem koncernu Fiat Chrysler Automobiles rola tej zasłużonej marki zaczęła gwałtownie spadać i wszystko wskazywało na to, iż definitywnie przestanie istnieć. Kierownictwo koncernu bardziej wspierało markę Alfa Romeo.

Od 2014 roku Lancia pozostała tylko na rynku włoskim, a jedynym wciąż produkowanym modelem jest Lancia Ypsilon. Zaskoczeniem mogą być wyniki sprzedaży. Z tym jednym modelem Lancia wyprzedziła markę Alfa Romeo, która sprzedaje swoje auta w całej Europie. Według statystyk ACEA w ciągu 9 miesięcy 2019 roku Lancia sprzedała (tylko we Włoszech!) 45 806 aut (+29,2 proc.), a Alfa Romeo w tym samym okresie może się pochwalić wynikiem 41 378 egz. (-41,8 proc.).

FCA Poland – podsumowanie produkcji samochodów w 2019 roku

Lancia Ypsilon jest niezwykle popularnym modelem samochodu wśród włoskich kobiet, a także wypełnia na tym rynku lukę po Fiacie Punto. Plusem jest też wersja zasilana LPG, która stanowi 30 proc. całej sprzedaży. Z całą pewnością w sprzedaży pomaga znakomity marketing i wciąż nowe atrakcyjne edycje specjalne. Dzięki temu mała Lancia wciąż zachowuje swój styl.

Lancia Ypsilon wciąż hitem we Włoszech

Lancia Ypsilon wciąż produkowana jest w Tychach, gdzie produkcja jest tańsza niż we Włoszech i dzięki temu może konkurować cenowo z modelami produkowanymi na Półwyspie Apenińskim. W 2018 roku z taśmy zjechało 48 375 egzemplarzy. Auto produkowane jest już osiem lat i już w 2018 roku jego produkcja miała być definitywnie ukończona. Spekuluje się, że rynkowe sukcesy mogą mogą wpłynąć na koncernowe plany i pojawieniu się następcy. Może to być już auto hybrydowe…