Pierwszy w Europie autobus z wodorowym napędem Toyoty debiutuje w Brukseli

Na targach Busworld 2019 w Brukseli zadebiutował pierwszy produkowany w Europie autobus z napędem na ogniwa paliwowe Toyoty. Portugalska firma CaetanoBus SA zbudowała pierwszy egzemplarz miejskiego autobusu H2.City Gold. Dostawcą napędu elektrycznego zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi jest Toyota.

Współpraca Toyota Motor Europe i CaetanoBus SA w zakresie wspólnej produkcji autobusów na wodór rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. CaetanoBus SA to największy producent autobusów w Portugalii. Toyota od lat współpracuje z koncernem Salvador Caetano m.in. przy produkcji Land Cruisera 70 na rynek afrykański.

CaetanoBus to nasz wieloletni partner, którego atutami są znaczne możliwości technologiczne i dobra znajomość rynku, dlatego postanowiliśmy wspólnie rozwijać sprzedaż napędów na ogniwa paliwowe w Europie – powiedział dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe. – Z niecierpliwością czekam na pierwsze reakcje klientów na ten nowy sposób wykorzystania naszej technologii ogniw paliwowych.

Zespół specjalistów Toyota Motor Europe i CaetanoBus prowadzi prace rozwojowe nad nowym autobusem wodorowym od 2018 roku. Projekt ten udowadnia, że napęd na ogniwa paliwowe Toyoty Mirai może być z łatwością przystosowany także do znacznie większych pojazdów.

Autobus jest wyposażony w zestaw ogniw paliwowych umieszczony na dachu oraz 5 zbiorników na wodór o łącznej pojemności 37,5 kg. Tankowanie wodoru pod ciśnieniem 350 barów trwa 9 minut i wystarcza na przejechanie do 400 km (w zależności od trybu jazdy oraz ustawień klimatyzacji). Jedyną substancją emitowaną podczas jazdy jest para wodna. To rozwiązanie pozwala wprowadzić do użytku w miastach bezemisyjne autobusy, których możliwości użytkowe nie są ograniczone przez długi czas ładowania baterii. W nadchodzących miesiącach odbędą się jazdy testowe nowego autobusu w różnych miastach Europy, zaś do sprzedaży pojazd trafi w połowie 2020 roku.

-Nasza współpraca z Toyotą trwa od wielu lat. Rozszerzenie jej o autobusy miejskie na ogniwa paliwowe przeznaczone na europejski rynek pozwala nam zademonstrować nasze światowej klasy możliwości technologiczne i inżynieryjne. Ten projekt sprawia, że władze europejskich miast mogą na nowo zdefiniować swoje strategie czystego transportu i podnoszenia jakości życia w miastach – powiedział José Ramos, prezydent Salvador Caetano Indústria.

Toyota wprowadza na rynek nowe zastosowania technologii ogniw paliwowych w ramach realizacji swojej strategii Toyota Environmental Challenge 2050. W gamie elektrycznych pojazdów na wodór Toyoty znajdują się obecnie samochody osobowe, wielkogabarytowe ciężarówki oraz auta dostawcze, wózki widłowe i autobusy miejskie. H2.City Gold produkcji CaetanoBus to drugi autobus na wodór z napędem Toyoty po modelu Sora, oferowanym przez Toyotę w Japonii.