Rozpoczęcie produkcji nowego Nissana Juke

W brytyjskim Synderland 10 października 2019 roku Nissan rozpoczął produkcję nowego crossovera Juke. W ten projekt japoński producent zainwestował  kwotą 100 mln GBP.

Brexit nie przeszkodził w zatrzymaniu (przynajmniej na jakiś czas) produkcji Nissana Juke. Obok tego modelu w Sunderland produkowany będzie nadal Nissan Qashqai i Leaf. Japoński producent zastrzega jednak, że w przypadku zmiany warunków możliwe będzie przeniesienie produkcji z Wielkiej Brytanii. Aż 70 proc. produkcji przeznaczona jest na rynki europejskie.

Nowy Juke, zaprojektowany, skonstruowany i produkowany w Wielkiej Brytanii, powstał specjalnie z myślą o europejskich rynkach. Druga generacja miejskiego crossovera będzie produkowana wyłącznie w Sunderland.

Premiera modelu ma miejsce prawie 10 lat po tym, jak Juke pierwszej generacji odważnie przełamał konwencję w segmencie B. Teraz Nissan znów podnosi poprzeczkę, wprowadzając nowy poziom technologii i opcji łączności w kategorii miejskich crossoverów.

Samochód jest dziełem stylistów i inżynierów z europejskich centrów projektowych i badawczo-rozwojowych Nissana w Paddington w Londynie oraz Cranfield w Bedfordshire. Dwie trzecie kooperantów zaopatrujących linię produkcyjną pochodzi z krajów UE, które będą jednocześnie odbiorcami 70% produkcji.

Gianluca de Ficchy, prezes Nissan Europe, który odwiedził wczoraj Sunderland, by dopilnować ostatnich etapów przygotowań do uruchomienia produkcji, powiedział: – Nowy Juke to kolejne 100 milionów funtów zainwestowane w zakłady w Sunderland. Samochód ten został zaprojektowany, skonstruowany oraz będzie produkowany w Wielkiej Brytanii dla europejskich klientów.

Trzydzieści pięć lat temu Nissan postanowił, że zbuduje w Wielkiej Brytanii fabrykę, która będzie zaopatrywać europejskie rynki. Dziesięć milionów pojazdów później zakłady w Sunderland są największą fabryką w historii brytyjskiej motoryzacji, a nowy Juke jest najlepiej skomunikowanym samochodem Nissana. Chciałbym przypomnieć, że z obecnością Nissana w Wielkiej Brytanii związanych jest ponad 35 000 miejsc pracy. Dziękuję naszym doświadczonym i wykwalifikowanym zespołom z Paddington, Cranfield i Sunderland, a także całemu gronu kooperantów, za ich wysiłek, który zaowocował wprowadzeniem tego nowego modelu.

Oprócz zorganizowania ponad 5000 godzin szkoleń dla wysoce profesjonalnych i doświadczonych zespołów w związku z wdrożeniem nowego modelu firma zainwestowała także w modernizację zakładów, w których będzie powstawał nowy Juke, wyposażony w szereg zaawansowanych technologii oraz oferujący szerokie możliwości personalizacji wnętrza i nadwozia.

W tłoczni zainstalowano między innymi ponad 27 nowych zestawów form, które będą wykrawać i wytłaczać elementy z wysokowytrzymałej stali, składające się na atrakcyjne, muskularne, ale też znacznie przestronniejsze nadwozie dynamicznego crossovera o bezkompromisowych osiągach.

W lakierni zbudowano cztery nowe komory lakiernicze, w których nadwozia będą malowane w 15 dwukolorowych kombinacjach oferowanych klientom.

Juke jest napędzany oszczędnym 1‑litrowym 3‑cylindrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym, który również jest produkowany w Sunderland. Jednostka rozwijająca 117 KM mocy oferuje lepsze osiągi przy niższym zużyciu paliwa i wyższej kulturze pracy w porównaniu z silnikiem o pojemności 1,6 l montowanym w modelu pierwszej generacji.

Steve Marsh, wiceprezes Nissana ds. produkcji w Wielkiej Brytanii, powiedział: – Bardzo cieszymy się z uruchomienia produkcji crossovera Juke. Milion fanów tego modelu w Europie już wkrótce zobaczy go na drogach. Juke jest ważnym elementem dziedzictwa naszych zakładów, więc widok nowego modelu opuszczającego linię produkcyjną napawa nas dumą.

Zespoły projektantów i inżynierów wykonały fantastyczną pracę, a wykwalifikowana załoga produkcyjna będzie teraz dostarczać produkt najwyższej jakości, do jakiej przyzwyczajeni są klienci marki.

W związku z produkcją nowego Nissana Juke na linii numer 2 potrzebny będzie dodatkowy personel. W ramach reorganizacji produkcji załoga tej linii zostanie wzmocniona o dodatkowych pracowników przeniesionych z linii numer 1, a obie linie produkcyjne będą działać w trybie dwuzmianowym. Ogólna liczba pracowników zakładu pozostanie bez zmian.

Dzięki aktualizacjom oprogramowania drogą radiową i usługom opartym na połączeniu z Internetem Juke jest najlepiej skomunikowanym Nissanem w historii marki. Nowy samochód jest wyposażony w pokładowy system NissanConnect, 8‑calowy ekran dotykowy, hotspot Wi-Fi oraz system rozpoznawania mowy. W nowym crossoverze po raz pierwszy dostępna będzie zaawansowana technologia ProPILOT Nissana, czyli zaawansowany asystent kierowania, przyspieszania i hamowania wspomagający jazdę autostradą jednym pasem ruchu.

Sprzedaż nowego Nissana Juke na rynkach europejskich rozpocznie się pod koniec listopada 2019 roku.