Toyota Granace – nowy van

Podczas Tokyo Motor Show 2019 Toyota zaprezentuje nowy samochód – przeznaczonego na japoński rynek dużego vana Granace. Luksusowe auto pomieści do ośmiu osób i jeszcze w tym roku trafi do salonów w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Gran i ace

Toyota Granace to pełnowymiarowy van. Samochód mierzy 5,3 m długości i 1,97 m szerokości, a jego rozstaw osi wynosi 3,21 m. Granace jest konstrukcją bliźniaczą z modelami Granvia i Majesty, zaprezentowanymi wcześniej w tym roku na odpowiednio australijskim oraz tajskim rynku i opartymi na Toyocie Hiace. Przed krótką maską znalazła się duża atrapa chłodnicy wykończona srebrnymi listwami, które płynnie łączą się z przednimi lampami. Samochód wyposażano w światła LED do jazdy dziennej, a także dwusoczewkowe reflektory projektorowe LED. Nazwa nowego modelu Toyoty jest połączeniem hiszpańskiego słowa „gran”, oznaczającego coś wielkiego oraz angielskiego „ace”, opisującego asa, mistrza w danej dziedzinie.

Pojemny van z luksusowym wnętrzem

Wnętrze Toyoty Granace prezentuje się elegancko. Z czarną deską rozdzielczą kontrastują chromowane ramki nawiewów, a srebrne wstawki znalazły się również na kierownicy, konsoli centralnej i panelach drzwi. Zaś górną część osłony przeciwsłonecznej zegarów wykończono skórą. W środku nie zabrakło także drewnianych dekoracji, które umieszczono w okolicach przedniego schowka, na boczkach drzwi czy tyłach przednich foteli. Luksusowej atmosfery dodaje specjalne, nastrojowe oświetlenie LED. Wnętrze auta jest dostępne w dwóch konfiguracjach – sześciomiejscowej z trzema rzędami siedzeń oraz ośmiomiejscowej z dodatkowymi dwoma miejscami z tyłu. Drugi i trzeci rząd składa się z szerokich, pokrytych skórą foteli kapitańskich.

Prawie trzy litry i nowe technologie

Pod maską Toyoty Granace znalazł się silnik wysokoprężny 1GD Clean Diesel o pojemności 2,8 l, który poprzez 6-stopniową, automatyczną skrzynię biegów napędza przednie koła. Samochód ma ulepszone tylne zawieszenie oraz sztywną konstrukcję z dodatkowymi pierścieniami wzmacniającymi, co zapewnia wyższy komfort i większą pewność prowadzenia. Nowego vana Toyoty wyposażono również w najnowszą generację pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Auto dysponuje też układem ICS z funkcją wspomagania hamowania, która pozwala na automatyczne spowolnienie lub zatrzymanie samochodu, kiedy kierowca zbyt mocno zbliży się do przeszkody w czasie manewrowania. We wnętrzu nie zabrakło systemu multimedialnego z ekranem dotykowym, obsługującego łączność ze smartfonem.