Toyota Century Convertible – koronacyjna limuzyna cesarza Naruhito

Dla Japończyków 30 kwietnia 2019 roku oznacza koniec eray Heisei, która zakończyła się wraz z abdykacją cesarza Akihito. Na koronację następcy przygotowano wyjątkowy samochód.

Opracowana specjalnie na koronację otwarta Toyota Century nazywana cesarskim samochodem paradnym (Royal Parade Car) przemieściła cesarza Naruhito razem z żoną Masako na odcinku 4,6 km z Pałacu Cesarskiego do pałacu Akasaka. Parada ulicami Tokio trwała 30 minut, a jej trasa została tak wybrana, by spowodować jak najmniejsze utrudnienia dla kierowców i mieszkańców tej zatłoczonej metropolii, a także by stworzyć widzom jak najwięcej możliwości do robienia zdjęć cesarskiej parze.

Samochód jest oparty na najnowszej, trzeciej generacji Toyoty Century, zaprezentowanej na Tokyo Motor Show w 2017 roku. Ma 5340 mm długości i 1930 mm szerokości, a napędza go seryjny dla tego modelu układ hybrydowy czwartej generacji o mocy 430 KM, z 5-litrowym silnikiem V8.

Toyota Century, dystyngowana limuzyna, stworzona głównie z myślą o dworze cesarskim oraz członkach japońskiego rządu, jest mocno osadzona w tradycji. Dlatego choć powstała na zupełnie nowej platformie i jest wyposażona w najnowsze technologie Toyoty, z wyglądu różni się w umiarkowanym stopniu od swojej poprzedniczki, produkowanej przez 20 lat.

Auto zostało wykonane z prawdziwie japońską starannością, o czym świadczy choćby emblemat na przednim grillu, którego wykonanie zajęło 6 tygodni, czy lakier nakładany w siedmiu etapach, trzykrotnie polerowany na mokro. Po usunięciu dachu tylne fotele zostały uniesione o 4 cm, a oparcia ustawione pod kątem 25 stopni, dzięki czemu para cesarska będzie lepiej widoczna. Na przednim zderzaku auta widnieje cesarskie godło.

Po ceremonii samochód będzie czasowo wystawiany w pałacach w Tokio i Kioto. Będzie także służył cesarzowi w czasie wyjątkowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Niedzielna uroczystość to będzie pierwsza parada cesarska od 30 lat. Poprzednia – z okazji koronacji cesarza Akihito – miała miejsce 12 listopada 1990 roku. Wówczas cesarza wiózł Rolls Royce Corniche III z 1990 roku.