Toyota Prius+ 1.8 Hybrid E-CVT – hybrydowa tradycja

Prototyp pojazdu z napędem hybrydowym Toyota zaprezentowała podczas tokijskiego salonu motoryzacyjnego w 1995 roku. Rok później rozpoczęły się testy drogowe, a 10 grudnia 1997 roku pierwsze egzemplarze Priusa XW10 trafiły do sprzedaży. Od tego momentu na całym świecie sprzedano ponad 4 mln egz. kolejnych generacji i różnych wersji japońskiej hybrydy.

Toyota Prius I zbudowana na bazie sedana Echo napędzana była hybrydowym systemem składającym się z silnika spalinowego o pojemności skokowej 1.5 l i mocy 58 KM oraz elektrycznego o mocy 30 kW (40 KM). Był to pierwszy na świecie masowo produkowany samochód osobowy z napędem hybrydowym.

Minivan Prius+ pojawił się w ofercie w 2013 roku jako bardziej funkcjonalna i rodzinna wersja kompaktowego Priusa trzeciej generacji. Jego produkcja utrzymana została także w kolejnej generacji. W polskiej ofercie dostępne są trzy wersje wyposażenia: Active, Premium i Prestige, a ceny modelu rozpoczynają się od 141 900 zł.

Toyota Aygo w niesamowitej odsłonie JBL Edition

Toyota Prius+ oferuje przestronne, 7-miejscowe wnętrze, bogate wyposażenie i na co dzień okazuje się funkcjonalnym autem rodzinnym. Dzięki hybrydowemu napędowi wyróżnia się również niskim zużyciem paliwa i przyzwoitą dynamiką.

Design nadwozia i wnętrza jeszcze kilka lat temu uznawane były za futurystyczne. Dzisiaj wciąż jest to nowoczesne auto o długości 4645 mm z dobrej jakości materiałami wnętrza. Duży czytelny wyświetlacz wieńczy rozbudowaną konsolę środkową, a centralne miejsce zajmuje kolorowy, dotykowy ekran systemu multimedialnego. Między fotelami znalazł się zamykany podłokietnik z miejsce na butelkę napoju oraz półka na drobiazgi. Tu także umieszczono przyciski do wyboru trybu pracy napędu: EV (elektryczny), ECO i PWR (oddaje do dyspozycji pełną moc układu hybrydowego).

Toyota Prius+ 1.8 Hybrid E-CVT – jednostka napędowa

System hybrydowy tworzy czterocylindrowa, szesnastozaworowa benzynowa jednostka o pojemności skokowej 1.8 l i mocy 99 KM oraz 80 KM silnik elektryczny. Pozwala to na osiąganie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w ciągu 11,3 sekundy, a 207 Nm momentu obrotowego docenimy podczas manewru wyprzedzania.

Współpracują one z bezstopniową przekładnią E-CVT. Jej cechy można docenić podczas konieczności szybkiego przyspieszenia, ale z drugiej strony może denerwować utrzymywanie wysokich obrotów silnika spalinowego, a tym samym znacznego hałasu we wnętrzu pojazdu. Jednak taki mikst – silnika elektrycznego, spalinowego i wspomnianej przekładni, pozwala na oszczędną jazdę. Podczas naszej jazdy testowej udało nam się osiągnąć średnie zużycie paliwa 6,2 l/100 km, co uznać należy za satysfakcjonujący wynik.

Istnieje także możliwość jazdy tylko na napędzie elektrycznym. Jednak stosunkowo niewielka pojemność akumulatorów litowo-jonowych ogranicza zasięg pojazdu nawet do kilkunastu kilometrów.

Toyota Prius+ 1.8 Hybrid E-CVT – funkcjonalne wnętrze

Plus w nazwie, to także więcej przestrzeni we wnętrzu pojazdu. Konstruktorzy zadbali o wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca zarówno na przednich fotelach, jak i w drugim rzędzie. Z powodzeniem wygodnie mogą tutaj podróżować cztery osoby o wzroście 180-190 cm. Znacznie mniej miejsca jest na rozkładanych fotelach w trzecim rzędzie. Tutaj nie polecamy już korzystania z nich na dłuższym dystansie, bo za wygodnie nie będzie.

Rozwiązanie wnętrza (5-7 osób), bezpośrednio związane jest także z przestrzenią bagażową. W maksymalnej konfiguracji (7-osobowej) pojemność bagażowa wynosi 200 l, ale przy złożonym drugim i trzecim rzędzie siedzeń można ją powiększyć do 1750 l.

Toyota Prius+ 1.8 Hybrid E-CVT – podsumowanie

To najbardziej uniwersalny i rodzinny Prius. Wygodne siedzenia i komfortowa jazda. Zaletą są stosunkowo tanie koszty eksploatacji imałe zużycie paliwa. Sporym minusem jest cena.

Plusy

+ funkcjonalne wnętrze

+ możliwość regulacji wzdłużnej i kąta oparcia foteli drugiego rzędu

+ wygodne przednie fotele

+ czytelne zegary

 Minusy

– głośna praca jednostki napędowej podczas gwałtownego przyspieszania

– cena pojazdu

Toyota Prius+ 1.8 Hybrid E-CVT – podstawowe dane techniczne

Silnikbenzynowy + elektryczny
Pojemność skokowa i rodzaj silnika1798 cm3, R4/16
Moc (silnik spalinowy)99 KM przy 5200 obr./min
Maksymalny moment obrotowy142 Nm przy 4000 obr./min
Moc (silnik elektryczny)80 KM
 Maksymalny moment obrotowy (el.) 207 Nm
 Przekładnia CVT bezstopniowa automatyczna
 Prędkość maksymalna 165 km/h
 Przyspieszenie 0-100 km/h 11,3 s
Zużycie paliwa (miasto/trasa/średnie) – wg.producenta4,3/4,3/4,4
Zużycie paliwa (miasto/trasa w l/100 km) – test6,2/6,4
Masa własna/ładowność1565/550 kg
 Długość 4645 mm
Szerokość1775 mm
Wysokość 1600 mm
 Rozstaw osi  2780 mm
Pojemność bagażnika (min./złożone siedzenia)  200/1750 l
Pojemność zbiornika paliwa45 l
Cenaod 141 900 zł