Skoda Kodiaq 1.4 TSI ACT 4×4 – flagowy SUV

Na ten model Czesi długo czekali, ale warto było. Kodiaq z wielkim przytupem wkroczył w okupowane przez konkurencję rewiry swojego segmentu. Co najważniejsze – stał się rynkowym hitem. Pierwszy w historii Skody model klasy SUV produkowany jest w najnowocześniejszej fabryce w Kvasinach.

Auto powstało na platformie podłogowej Volkswagen Group MQB, podobnie jak m.in. VW Tiguan II generacji oraz Seat Ateca. Model został zaprojektowany przez ówczesnego głównego stylistę Skody, Jozefa Kabaňa. Nazwa Kodiaq wywodzi się od niedźwiedzia, który zamieszkuje wyspę o nazwie Kodiak położoną u wybrzeży Alaski.

Skoda Kodiaq 1.4 TSI ACT 4×4 – dwa lub cztery cylindry

Przez rok w ofercie tego modelu był downsizingowy czterocylindrowy silnik benzynowy 1.4 TSI ACT z odłączanymi dwoma cylindrami. Według producenta odłączenie cylindrów pozwala na obniżenie zużycia paliwa w cyklu mieszanym o 0,4 l na 100 km. Przez współpracę z funkcją Start-Stop, wyłączającą pracę silnika na biegu jałowym, oszczędność paliwa wyniesie ok. 0,6 l na 100 km. Ta technologia przynosi największe efekty podczas jazdy ze stałą i umiarkowaną prędkością, np. przy 50 km/h na trzecim lub czwartym biegu oszczędność paliwa wynosi prawie litr na 100 km. Przy 70 km/h na piątym biegu zużycie paliwa jest niższe o 0,7 l/100 km. To oczywiście teoria, bo w praktyce z tym zużyciem paliwa różnie bywa.

SKODA – innowacyjne oświetlenie w najnowszych modelach zwiększa bezpieczeństwo

Automatyczne odłączanie cylindrów występuje, gdy zakres prędkości obrotowej wału korbowego 1.4 TSI wynosi od 1400 do 4000 obr./min, a realizowany moment obrotowy zawiera się pomiędzy 25 Nm, a 75 Nm. W europejskim cyklu zużycia paliwa, taka sytuacja występuje prawie w 70 proc. standardowej eksploatacji samochodu. Jeżeli tylko kierowca silniej wciśnie pedał gazu, to niezauważalnie dla niego włączą się ponownie do pracy odłączone dotychczas cylindry 2 i 3. System sterowania pracą silnika uczy się charakterystycznego sposobu jazdy kierowcy. W przypadku sportowego stylu jazdy system rozpoznaje sytuację i dezaktywuje funkcję odłączania cylindrów.

Silnik 1.4 TSI ACT był w ofercie Skody Kodiaq od marca 2017 r. do maja 2018 roku, a pod koniec 2018 roku zastąpił go czterocylindrowy silnik 1.5 TSI ACT.

Skoda Kodiaq 1.4 TSI ACT 4×4 – funkcjonalne wnętrze

Konstruktorzy i designerzy zaprojektowali wnętrze, w ktorym prawie wszystko mamy pod ręką. Do tego dodać nalezy ergonomiczne fotele, a to oznacza przyjemność z jazdy. Wystarczająco duży jest ekran systemu multimedialnego, a co najważniejsze wygodny w obsłudze.  Praktycznym rozwiązaniem, znanym już z innych modeli Skody, jest opcja wyświetlania dodatkowych przycisków w momencie, gdy zbliżymy palec do ekranu.

Największy w ofercie Skody model SUV oferuje rownież odpowiednio dużo miejsca. Dotyczy to zarowno kierowcy i współpasażera oraz osób zajmujących tylne siedzenia.

Wystarczająco pojemny jest bagażnik, który najlepiej sprawdzi się w konfiguracji 5-osobowej, gdy nie korzystamy z trzeciego rzędu siedzeń. Chociaż w podstawowej konfiguracji  oferuje  650 l, to można go jeszcze powiększyć dzięki przesunięciu kanapy o nawet 18 cm do przodu. Zyskuje się dodatkowe 185 l, a po złożeniu oparć Kodiaq w zasadzie rywalizuje pojemnością z vanami, bo oferuje aż 2065 l przestrzeni.  Dużo miejsca zajmuje pod podłogą bagażnika pełnowymiarowe koło zapasowe, z którego można zrezygnować (zgodnie z panującą obecnie modą).

Skoda Kodiaq 1.4 TSI ACT 4×4 – podsumowanie

To bardzo praktyczny model, oferujący duży komfort jazdy, a przy tym dobrze wyposażony. Producent zastosował materiały najwyższej jakości. W ofercie są nowoczesne, dynamiczne i w miarę oszczędne jednostki napędowe. Kodiaq, to ważny gracz nie tylko na polskim rynku.

Plusy

+ ergonomiczne wnętrze

+ nowoczesny design wnętrza

+ duży komfort jazdy

+ dynamiczne jednostki napędowe

+ duże otwory drzwi ułatwiające wsiadanie

+ dobrze zestrojone zawieszenie

+ dużo schowków i uchwytów

Minusy

– stosunkowo duże zużycie paliwa

– próg powstający po złożeniu oparć

Skoda Kodiaq 1.4 TSI ACT 4×4 – podstawowe dane techniczne

Silnik: typ/cylindry/zaworyturbo benz./R4/16
Pojemność skokowa1395 cm3
Moc maksymalna150 KM/5000 obr./min
Maksymalny moment obrotowy250 Nm/1500-3500 obr./min
Przyspieszenie 0-100 km/h10,4 s
Prędkość maksymalna197 km/h
Średnie spalanie podczas testu8,7 l/100 km
Skrzynia biegów/napędmanualna 6-biegowa/4×4
 Długość 4697 mm
Szerokość1882 mm
Wysokość 1655 mm
Rozstaw osi2791 mm
Masa własna1550 kg
Pojemność zbiornika paliwa60 l
Pojemność bagażnika650-2065 l
Cena  wersji testowej123 200 zł