Mitsubishi Space Star 1.2 – król miasta

Najmniejszy model w polskiej ofercie Mitsubishi wzbudza wiele kontrowersji, które często pochodzą od osób jeżdżących na co dzień leciwymi autami, a od rynkowych nowości oczekują niedoścignionych cudów.

Pierwszy Mitsubishi Space Star produkowany był w fabryce NedCar w holenderskim Sittard-Geleen w latach 1998-2005. Minivan na bazie Mitsubishi Carisma, dzielił płytę podłogową z produkowanym w tej samej fabryce Volvo S40.

W 2012 r. japoński producent ponownie powrócił do nazwy Space Star, którą otrzymała szósta generacja hatchbacka Mirage. Produkowany w Laem Chabank (Tajlandia) model na rynkach europejskich sprzedawany jest pod nazwą Space Star. W 2016 roku poddany został face liftingowi.

Przedłużona Gwarancja Mitsubishi – 7 lat i 200 tys. km

Kilkudniowa przygoda z małym Mitsubishi pozwoliła nam na wnikliwa ocenę tego auta w różnych warunkach. Jeździliśmy zarówno w zatłoczonej aglomeracji miejskiej, jak i na długiej trasie. Uprzedzając wątpliwości – auto sprawdziło nam się w każdych warunkach. Ze względu na stosunkowo małe gabaryty jest szczególnie nieocenione w mieście. Nie ma problemu z parkowaniem.

To auta idealne dla dwóch dorosłych osób. Po przesunięciu przednich  foteli maksymalnie do tyłu uzyskujemy wystarczająco miejsca do podróżowania. Przednie fotele nie są co prawda szczytem osiągnięć, ale nie można ich aż tak bardzo krytykować. Nawet sprawdzają się podczas długiej podróży i związanej z tym wielogodzinnej jazdy. Po 600 pokonanych kilometrach nie odczuwaliśmy żadnych problemów z bólem kręgosłupa.

Chociaż zawsze na trzy cylindry patrzymy sceptycznie, to ten silnik z całą pewnością do najgorszych nie należy. Przy większych obrotach słyszymy co prawda jego głośniejszą pracę, ale na trasie nie jest już ta głośność tak odczuwalna. W testowanym egzemplarzu pracowała trzycylindrowa benzynowa jednostka napędowa o pojemności skokowej 1193 cm3 i mocy 80 KM przy 6000 obr./mi oraz maksymalnym momencie obrotowym 106 Nm przy 4000 obr./min, współpracującym z pięciobiegową przekładnią manualną. Silnik ten z powodzeniem sprawdza się podczas jazdy miejskiej, jak i dłuższych wycieczek. Zdecydowanie najciszej pracuje w zakresie 2000-2300 obr./min. Jednak rzeczywiste średnie zużycie paliwa odbiega od tego podawanego przez producenta. Podczas spokojnej jazdy drogą szybkiego ruchu i prędkością 100-130 km/h udało nam się uzyskać wynik 6,2 l/100 km/h (dla porównania producent podaje 4,0 l/100 km). Natomiast jazda miejska, gdy w większości były to dystanse do 7 km, dały nam wynik 8,6 l/100 km (dane producenta 5,3 l/100 km).

Trzycylindrowy silnik 1.2 l z powodzeniem sprawdza się podczas jazdy w ruchu miejskim, gdy często wymagane są szybkie manewry i odpowiednie przyspieszenie. Przy stosunkowo lekkiej masie własnej, auto szybko reaguje na pedał gazu. A to pozwala kierowcy czuć się w nim bezpiecznie. Na trasie najlepiej czuje się przy prędkości 100-120 km/h.

Mitsubishi Space Star 1.2 – podsumowanie

To małe autko z powodzeniem sprawdzi się podczas codziennej eksploatacji w mieście, gdzie docenimy jego dynamiczny i w miarę oszczędny silnik. Zdecydowanie jest to pojazd polecany dla dwóch dorosłych osób, bo wówczas na tylnym złożonym siedzeniu mogą pomieścić nawet sporych rozmiarów bagaż.

PLUSY

+ bogate wyposażenie

+ oszczędna jednostka napędowa

+ funkcjonalne wnętrze

+ łatwe parkowanie

MINUSY

– mała pojemność zbiornika paliwa

– mały bagażnik

– wrażliwość na boczne podmuchy wiatru

Mitsubishi Space Star 1.2 – podstawowe dane techniczne

Silnik-typ/cylindry/zaworybenz. R3/12
Pojemność1193
Moc. maks. obrotowy80/6000 KM/obr./min
Moment106/4000 Nm/obr./min
Poj. bagażnika235 l
Zbiornik paliwa35 l
Długość3710 mm
Szerokość1665 mm
Rozstaw osi2450 mm
Masa własna/ładowność845/445 kg
Przysp. 0-100 km/h11,7 s
Napędprzedni
Prędkość maks.180 km/h
Średnie spalanie (wg. producenta)4,3 l/100 km
Cenaod 42 990 zł