Categories: Wiadomości

Koronawirus – koncern Jaguar Land Rover produkuje przyłbice ochronne

Jaguar Land Rover przekształcił swoją działalność w zakresie budowy prototypów, by rozpocząć produkcję przyłbic ochronnych dla pracowników służby zdrowia(NHS), wykorzystując przy tym swoje kompetencje w projektowaniu CAD oraz aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na sprzęt medyczny niezbędny do walki z koronawirusem.

  • Koncern Jaguar Land Rover rozpoczął produkcję zatwierdzonych przez NationalHealth Service (Narodowy Fundusz Zdrowia) przyłbic ochronnych
  • Osłony twarzy wielokrotnego użytku są wytwarzane w zakładzie szybkiego prototypowania drukiem 3D w Gaydon, który jest jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie
  • Początkowo, firma będzie produkować tygodniowo 1.300 przyłbic dla pracowników NHS, planując rozwinięcie działalności do etapu produkcji masowej

Projekt przyłbicy wielokrotnego użytku został opracowany we współpracy z zespołem pracowników służby zdrowia NHS i przystosowany do wydajnego, szybkiego prototypowania na drukarkach w Advanced Product Creation Centre w Gaydon, gdzie znajduje się jeden najnowocześniejszych ośrodków druku 3D w Europie.

Odbyły się testy przedprodukcyjne z udziałem pracowników służby zdrowia w Great Western Hospitals NHS Foundation Trust i South Warwickshire NHS Foundation Trust, a 31. marca rozpoczął się montaż w zakładzie Jaguar Land Rover w Warwickshire.

Wykorzystanie technologii szybkiego prototypowania pozwoliło inżynierom opracować kilka iteracji projektu w niecały tydzień, co umożliwiło niemal natychmiastowe zgłaszanie uwag przez personel medyczny oraz wprowadzenie ulepszeń.



Inżynierowie z Additive Manufacturing Centre, którzy zaprojektowali i wyprodukowali przyłbice, omawiają teraz z dostawcami i partnerami zwiększenie produkcji. Ich celem jest stworzenie mechanizmów, które umożliwią produkcję masową.

Jaguar Land Rover zamierza udostępnić dokumentację projektu CAD typu open source producentom i dostawcom Additive Manufacturing Centre, aby umożliwić wydrukowanie znacznie większej ilości przyłbic ochronnych w nadchodzących tygodniach.

Każda przyłbica może być wykorzystywana wielokrotnie. Jest również łatwa w demontażu i czyszczeniu.

Ben Wilson, Additive Manufacturing and Prototype Design Manager w firmie Jaguar Land Rover, oświadczył: „To była prawdziwa praca zespołowa, przetestowaliśmy różne materiały i udoskonalaliśmy projekt kilkakrotnie, w porozumieniu z lekarzami i pielęgniarkami pracującymi na linii frontu — pozwoliło nam to stworzyć coś wyjątkowego i rzeczywiście dostosowanego do potrzeb.

Pomagamy ludziom, jak możemy poprzez wykorzystanie naszych zasobów. Zespoły pracowników firmy Jaguar Land Rover, wraz z szerszą społecznością specjalistów zajmujących się projektowaniem wspomaganym komputerowo i drukiem 3D, będą nadal robić wszystko, by pomóc pracownikom służby zdrowia”.

Przezroczysta osłona jest wykonana z chemicznie odpornego poliwęglanu, który jest wycinany za pomocą maszyny o wielu ostrzach. Wykorzystano tutaj najnowocześniejsze procesy spajania laserowego, stapiania strumieniowego i FDM, a zespół dołożył szczególnych starań, aby pracownicy służby zdrowia mogli wygodnie nosić przyłbice przez wiele godzin.

Dr Steve Iley, Naczelny Specjalista ds. Medycznych w firmie Jaguar Land Rover, stwierdził: „Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, klientów i ich rodzin pozostaje naszym priorytetem. Wszyscy musimy wykorzystać nasze umiejętności, naszą wiedzę i obiekty, by pomóc chronić personel NHS na linii frontu podczas najpoważniejszego od wielu lat kryzysu.  Każdy z nas może odegrać rolę w pomaganiu tym, którzy pomocy potrzebują najbardziej”.

Przyłbice są składane przez zespół pracowników firmy Jaguar Land Rover w specjalnie zaprojektowanym miejscu. Wdrożono surowe procesy, w celu wyeliminowania ryzyka skażenia, zanim gotowe przyłbice opuszczą zakład.

Firma Jaguar Land Rover oferuje swoją wiedzę badawczą i technologiczną, a także cyfrowe technologie i projektowanie, druk modeli i prototypów 3D, komputerowe uczenie się, sztuczną inteligencję oraz wsparcie analityką danych. W ramach istniejących konsorcjów firma Jaguar Land Rover będzie również wspierać tych, którzy dostarczają sprzęt niezbędny do rozwoju wentylatorów.

Źródło: JLR



Redakcja

Recent Posts

Nowy Mercedes-AMG GLC 53 4MATIC+

Sportowa przyjemność z jazdy, emocjonujący dźwięk 6-cylindrowego silnika i w pełni adaptacyjny napęd na wszystkie…

6 godzin ago

CHERY Family Days – rodzinna przygoda w salonach marki

Od 1 do 15 czerwca 2026 r. autoryzowane salony CHERY w Polsce zapraszają na CHERY…

6 godzin ago

Niemcy przebijają 200 tys. punktów ładowania, a Polska rośnie szybko

Nasi zachodni sąsiedzi właśnie przekroczyli granicę 200 tysięcy publicznych punktów ładowania oraz 8,5 GW zainstalowanej…

17 godzin ago

Toyota uruchamia pilotażowy program Full Hybrid Insurance

Toyota Insurance Services oraz PZU S.A. uruchamiają pilotażowy program Full Hybrid Insurance (FHI), skierowany do…

18 godzin ago

Nowy Opel Astra dostępny w wersji w pełni elektrycznej, jako hybryda typu plug-in, hybryda lub oszczędny diesel

Nowy Opel Astra jest bardziej wyrazisty, bardziej śmiały i bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek wcześniej, a…

1 dzień ago

MG ZS Hybrid+ łączy komfort z nowoczesną technologią

To niewątpliwie jeden z ciekawszych modeli w swojej klasie, który dostępny jest na polskim rynku…

1 dzień ago