Elektryczny Nissan LEAF – Arkady Paweł Fiedler ponownie na najpiękniejszych drogach Europy

W sobotę, 14 sierpnia 2021 r. rozpocznie się kolejna niesamowita wyprawa polskiego podróżnika Arkadego Pawła Fiedlera. Po tym, jak w 2018 r., jako pierwszy człowiek na świecie, przemierzył Afrykę za kierownicą w pełni elektrycznego Nissana LEAF, za cel obrał sobie podróż przez najpiękniejsze drogi swojego rodzimego kontynentu. Trasy te przemierzać będzie za kierownicą… ponownie Nissana LEAF, tym razem II generacji, z którym to modelem podróżnik jest już dobrze zaprzyjaźniony.

Model pierwszej generacji najlepiej sprzedającego się elektrycznego pojazdu Nissana towarzyszył Arkademu w jego pionierskiej podróży samochodem na prąd przez Czarny Ląd 3 lata temu. Trwająca trzy miesiące eskapada, która rozpoczęła się w RPA, a swoją metę miała w północnoafrykańskim Maroku, pozostawiła swój ślad w świadomościach wielu osób oraz udowodniła, że samochody elektryczne nadają się nie tylko do przemierzania gąszcza miejskiej dżungli, ale sprawdzają się także w nieco bardziej ekstremalnych warunkach.

Fiedler nie spoczywa jednak na laurach i niedługo po powrocie z Afryki zaczął planować kolejną „elektryczną” podróż. Tym razem padło na Europę oraz jej najbardziej malownicze drogi, na których sprawdzi możliwości Nissana LEAF w wersji Tekna z akumulatorem o pojemności 62 kWh. Samochód w takiej specyfikacji zapewnia zasięg na poziomie 385 km, oferując przy tym wiele udogodnień dla kierowcy, takich jak zaawansowany system wspomagania jazdy ProPILOT, funkcję e-Pedal pozwalającą na przyspieszanie i zwalnianie za pomocą jedynie pedału przyspieszenia, czy automatyczną klimatyzację, jakże niezbędną podczas sierpniowych upałów. LEAF jest jednym z najpopularniejszych masowo produkowanych samochodów elektrycznych na świecie. Nissan świętował niedawno 10-lecie wprowadzenia tego rewolucyjnego modelu do produkcji, a jego łączna sprzedaż na świecie przekroczyła pół miliona egzemplarzy.

Nissan LEAF z nowego rocznika modelowego z sygnałem dźwiękowym Canto

„Z Nissanem LEAF znamy się bardzo dobrze. Egzemplarz pierwszej generacji bezawaryjnie towarzyszył mi w podroży przez Afrykę. Przemierzyliśmy też razem wiele europejskich tras, między innymi w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Cieszę się, że będę mógł poznać jego najnowszą odsłonę podczas kolejnej długiej podróży w poszukiwaniu najpiękniejszych dróg Europy” – komentuje Arkady Paweł Fiedler.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po raz kolejny to właśnie nasz samochód został wybrany przez Arkadego do odbycia kolejnej niesamowitej podróży. Mamy nadzieję, że nowy Nissan LEAF dostarczy niesamowitych wrażeń z jazdy po najpiękniejszych europejskich trasach i okaże się równie dobrym, jak nie jeszcze lepszym kompanem podróży niż egzemplarz poprzedniej generacji” – mówi Dorota Pajączkowska, Communication Manager w Nissan Sales CEE.

Wyprawa Arkadego Pawła Fiedlera rozpocznie się w połowie sierpnia 2021 r. Plan podróży zakłada przejazd takimi słynnymi trasami, jak Droga Transforgarska w Rumunii, najwyżej położona dostępna dla samochodów droga Europy – Col de la Bonette we Francji, czy legendarna alpejska przełęcz Stelvio. Podczas tej liczącej wiele tysięcy kilometrów trasy podróżnik będzie mógł docenić zwiększony zasięg nowego Nissan LEAF, który znacząco wydłuży czas jazdy pomiędzy ładowaniami, a zaawansowany system rekuperacji energii nie pozwoli na zmarnowanie się ani jednej kilowatogodziny powstałej wskutek zjazdu z górskich serpentyn. Przemierzając sieć dróg szybkiego ruchu rozciągającą się pomiędzy malowniczymi głównymi punktami podróży kierowca będzie mógł się odprężyć i skorzystać z pomocy systemu ProPILOT, znacznie ułatwiającego jazdę autostradową. Arkademu życzymy wielu niezapomnianych, elektrycznych kilometrów i z niecierpliwością czekamy na pierwsze relacje z trasy!

Źródło: Nissan