GDDKiA – kierowcy mogą już korzystać z węzła Częstochowa Blachownia w ciągu A1

Kolejny raz deklaracje Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad stają się faktem. Węzeł na skrzyżowaniu A1 i DK46 otwarty dla ruchu. W grudniu 2019 roku, podczas udostępnienia kierowcom odcinka autostrady A1 na wysokości Częstochowy, Tomasz Żuchowski – p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – zadeklarował udostępnienie jeszcze w lutym 2020 roku węzła Częstochowa Jasna Góra.
Tak się stało 15 lutego 2020 roku, kiedy to autostrada została połączona z drogą krajową nr 43 relacji Wieluń – Częstochowa. Dzięki udostępnieniu węzła Częstochowa Blachownia autostrada w okolicach Częstochowy zyskuje pełną funkcjonalność.

Dla kogo ten węzeł? 

Dzięki otwarciu węzła Częstochowa Blachownia możliwy będzie wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Lubliniec – Opole, Szczekociny. To bardzo dogodne, kolejne połączenie do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Z tego połączenia zadowoleni będą również kierowcy pojazdów ciężarowych, gdyż będzie to duże ułatwienie dla ciężkiego ruchu tranzytowego korzystającego z DK46.

56 km nowej A1 

Przypomnijmy, 2 sierpnia 2019 roku GDDKiA przekazała do ruchu nowy, blisko 33-kilometrowy odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Jednocześnie rozpoczęły się prace zabezpieczające na odcinku autostrady na wysokości Częstochowy, gdzie musieliśmy odstąpić od umowy z nierzetelnym wykonawcą. Olbrzymie zaangażowanie nowych wykonawców i GDDKiA przyniosło oczekiwany wynik i 23 grudnia 2019 roku udostępniono kierowcom 24 kilometry jezdni autostrady A1 – pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.

GDDKiA – powstają kolejne odcinki Via Baltica

15 lutego 2020 r. udostępniony został węzeł Częstochowa Jasna Góra. Oddane do ruchu w ubiegłym roku 56 km autostrady umożliwia nieprzerwaną jazdę od południowej granicy państwa w Gorzyczkach do północnych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Udostępniając węzeł Częstochowa Jasna Góra, przyczyniamy się do zwiększenia funkcjonalności i atrakcyjności trasy.

GDDKiA

Zakończenie inwestycji  

Do zakończenia inwestycji pozostało rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego budowy Miejsc Obsługi Podróżnych kategorii I Gorzelanka Wschód i Zachód, kategorii II Wierzchowisko Wschód i kategorii III Wierzchowisko Zachód, Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota oraz ogłoszenie ostatnich dwóch przetargów. Będą one dotyczyły prac wykończeniowych na węzłach, dokończenia budowy obiektu WA-352 (jezdnia lewa) nad linią kolejową nr 146 przed węzłem Częstochowa Północ wraz z odcinkiem dojazdowym autostrady A1, a ponadto realizacji dróg serwisowych i technologicznych, robót melioracyjnych, prac wykończeniowych w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni. Ostatnim elementem będzie wykonanie i wprowadzenie docelowej organizacji ruchu.

Źródło: GDDKiA