Carsmile: wiemy, ile Polacy są gotowi płacić za nowe samochody

Internetowa platforma Carsmile ujawnia rzeczywistą średnią wysokość abonamentu za 2019 rok. Najchętniej wybierane modele ro Nissan Qashqai, Toyota CHR oraz Volvo XC60, ale w pierwszej dziesiątce znajdują się też auta z niższej półki cenowej. Najczęściej decydujemy się na 3-letni okres wynajmu. Za spełnione marzenie o nowym samochodzie płacimy faktycznie 1 142 zł netto, czyli 1 405 zł brutto.

Usługa długoterminowego wynajmu samochodów zyskuje nad Wisłą coraz większą popularność. W pierwszym półroczu rynek wynajmu wzrósł o 11,7% rok do roku i odpowiadał za więcej niż co piąty firmowy zakup nowego auta – wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Aby spełnić marzenie wystarczy 1 400 zł miesięcznie

Ile Polacy są gotowi za taki komfort zapłacić? Odpowiedź znajdziemy w statystykach Carsmile. Internetowa platforma, za pośrednictwem której można wynająć lub wyleasingować samochód, opublikowała właśnie dane za trzy kwartały 2019 roku. Wynika z nich, że tzw. auto na abonament, jak określa się samochód w wynajmie długoterminowym, kosztuje nas średnio miesięcznie 1 405 zł brutto. Taka jest mediana abonamentów z umów zawartych w okresie od stycznia do września br., czyli rzeczywista wysokość abonamentu uwzględniająca model samochodu, wniesiony wkład własny oraz długość umowy. Średni miesięczny abonament netto to 1 142 zł – tę stawkę też warto zapamiętać, bo wielu klientów korzystających z usługi wynajmu prowadzi własną firmę i odlicza przynajmniej częściowo VAT.

Auto w cenie kawalerki

– Wkład własny nie jest wymagany przy wynajmie długoterminowym poza wyjątkowymi sytuacjami. Zaskakujące jest jednak to, jak wiele osób chce taki wkład wnieść, aby obniżyć sobie miesięczny abonament. Gdy wynajmujemy mieszkanie, nie mamy potrzeby wniesienia wkładu własnego, żeby obniżyć czynsz, a przy samochodach zdarza się to dosyć często – komentuje Kamil Klukowski, koordynator procesów operacyjnych w Carsmile.

„Używanie” staje się coraz poważniejszą konkurencją do „posiadania” samochodu. Przemawiają za tym takie korzyści, jak: przewidywalność miesięcznych kosztów korzystania z samochodu, nieangażowanie własnych oszczędności w zakup auta, obsługa serwisowa czy możliwość częstej wymiany auta na nowe, a dzięki temu większe bezpieczeństwo jazdy i możliwość korzystania z nowinek technologicznych. W zestawieniu TOP 20 najczęściej wybieranych modeli w 2019 r., rzeczywisty najniższy abonament wynosi 856 zł brutto. Rzeczywisty największy abonament wynosi z kolei 2 620 zł brutto.

Pierwsze takie dane

Przypomnijmy, że wyboru auta na platformie dokonuje sam użytkownik. Abonament jest pochodną wskazanego modelu samochodu i jego wyposażenia, długości okresu umowy oraz wysokości ewentualnego wkładu własnego. Użytkownik sam wybiera auto, a Carsmile jedynie potwierdza czy stać go na taki model. Można więc powiedzieć, że przedstawione statystyki obrazują codzienne wybory Polaków – miesięczny abonament to swego rodzaju kompromis pomiędzy naszymi marzeniami o samochodzie, możliwościami finansowymi oraz codziennymi potrzebami. Na wybór danego modelu może tez mieć wpływ jego dostępność.

Gdyby przyjąć, że samochód wynajmuje gospodarstwo domowe złożone z dwóch osób pracujących na etatach i zarabiających tzw. średnią krajową, czyli łącznie ok. 10 tys. zł brutto, uśredniona kwota miesięcznego abonamentu oznaczałaby, że rodzina przeznacza na samochód ok. jednej piątej swoich dochodów rozporządzalnych. Do tego należałoby dodać jeszcze zakup paliwa – abonament jest bowiem tak skonstruowany, że koszt serwisowania auta, wymiany opon oraz ubezpieczenia ujęty jest już w opłacie za wynajem. Pamiętajmy przy tym, że większość zakupów aut w Polsce dokonywana jest w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, co oznacza możliwość odliczenia podatku VAT oraz zaliczenia części wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Furtka do lepszego auta

Usługa abonamentu często staje się furtką do nowego auta. Dzieje się tak w przypadku, gdy albo nie mamy własnych oszczędności, albo nie chcemy przeznaczać ich na zakup auta, które w oczach traci na wartości. Często jest tak, że użytkownik ma relatywnie wysokie dochody i może pozwolić sobie nawet na dość drogie auto w abonamencie, ale nie stać go na wydanie z własnej kieszeni np. 150 tys. złotych w salonie.

Jakie auta najczęściej wybieramy? Carsmile opracował zestawienie top 20 najchętniej wybieranych modeli. Znalazły się w nim samochody o cenie katalogowej od niespełna 50 do ponad 220 tys. zł brutto. Tak duża rozpiętość cenowa pokazuje, że z abonamentów samochodowych korzystają zarówno użytkownicy poszukujący małych aut miejskich, jak i osoby, które stać na samochody klasy premium. Usługa ma więc uniwersalny charakter i nie jest przeznaczona tylko dla osób o wysokich dochodach.

Ranking TOP10 najpopularniejszych modeli w 2019 roku

Źródło: Carsmile